134. Brama Helenowska i "Dzwonnica" siedlecka.
Dodane przez ajan dnia Czerwiec 07 2017 05:17:10
Foto brama Helenowska i po przebudowie.
Brama Helenowska (tak ją nazywano), przez którą był wjazd do koszar od strony Mołodeczna (ok. 1 km). Miasto Mołodeczno w obwodzie Mińskim- Białoruś, 250 km od granicy Polski. Łuk triumfalny, wzniesiono w 1929 roku, wyznaczał paradny wjazd na terytorium garnizonu od dworca w Mołodecznie. Został ozdobiony licznymi płaskorzeźbami i posągami rycerzy i lwów. W zwieńczeniu łuku znajdowała się mała kapliczka, gdzie kapelan pułku błogosławił żołnierzy podczas uroczystości wojskowych. W łuku były trzy bramy, jedna dla pojazdów i dwie dla pieszych. Środkowy wjazd był zbyt wąski, ażeby minęły się w nim dwa samochody. W związku z tym, na początku 1960 roku ze względu na wzmożony ruch w Mołodecznie władze miasta postanowiły zniszczyć łuk.
Po bokach bramy znajdowały się kolumnady, które uniemożliwiały objazd bramy, co po II wojnie światowej przesądziło o jej losie. Po obu stronach stały posągi lwów od których w kierunku bramy prowadziły kute, zwisające łańcuchy na ozdobnych słupkach , a za nimi znajdował się szpaler świerków. Pod szczytem bramy była kaplica, w której w niedziele i święta kapelan Michał Zawadzki odprawiał mszę świętą. W czasie mszy brama była nieprzejezdna, ponieważ na całej jej szerokości stały krzesła i ławki dla wiernych – żołnierzy. Zburzonej bramy w Mołodecznie już nie ma, ale pamięć o niej pozostała, a zlokalizowany w tamtym miejscu przystanek autobusowy mieszkańcy nazywają „Brama”.
http://kresy24.pl

Fotografie na slajdzie z internetu i zbiory własne. Zdjęcie grupowe - Komitet odbudowy "Dzwonnicy" z 17 .02.2017 r. Ooracował J.A.
Rozszerzona zawartość newsa
W latach 1773-1776 z fundacji księcia Michała Fryderyka Czartoryskiego powstała w Siedlcach brama miejska według projektu Szymona Bogumiła Zuga, będąca równocześnie dzwonnicą kościoła parafialnego. Brama została rozebrana przez żołnierzy niemieckich w dniach 10-13 maja 1941 r. gdyż utrudniała przejście i przejazd wojsk na wschód. Przejazd przez bramę należał do „Traktu brzeskiego”. Pomimo tego, że budowla ta została rozebrana , pozostały po niej do dzisiaj jedynie dwa elementy bramy w której były pomieszczenia i schody na górę dzwonnicy. Brama cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem. Czy brama na styku Piłsudskiego i Starowiejskiej w Siedlcach zostanie odbudowana? W lutym 2017 roku zawiązano społeczny, apolityczny komitet odbudowy zabytkowej bramy. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prezydent Wojciech Kudelski, minister Krzysztof Tchórzewski i senator Waldemar Kraska. W komitecie znaleźli się architekci, księgowi, samorządowcy, dziennikarze. Do zarządu został zaproszony proboszcz parafii Świętego Stanisława ks. Adam Patejuk, bo to na gruncie należącym do jego parafii stałaby brama. Są trzy projekty odbudowy obiektu. Pierwszy to wierna kopia oryginalnej bramy, ale wówczas szerokość między filarami wynosiłaby 3,70 m, a to wymusiłoby ruch jednokierunkowy dla samochodów jadących ulicą. Drugi projekt zakłada poszerzenie światła bramy do szerokości 5 metrów. To pozwoliłoby na ruch wahadłowy. Trzecia koncepcja natomiast zakłada drogę o obecnej szerokości 7 m, zaś nadbudowana brama tylko stylem przypominałaby przedwojenny obiekt. Jeśli Niemcy potrafili bramę rozebrać, to my powinniśmy potrafić ją odbudować, bez spierania się o szczegóły. Brama powinna przypominać oryginalną, sprzed wojny . Parafia zleciła wykonanie ekspertyzy mikologicznej na pozostałościach bramy. Wyniki są dobre, że nie trzeba rozbierać murów. Można je tylko odgrzybić i położyć tynki. W takiej sytuacji ratuje się wszystko, co jest oryginalne. Odbudowuje tylko te części, których nie ma – powiedział proboszcz parafii św. Stanisława..
Koszt potrzebny to ok. 3 mln zł na odbudowę bramy.
7.06.2017r.