Nawigacja
Strona Główna
Artykuły- Dzieje Krzeska i Podlasia .
Galeria fotografii
Linki które polecam.
Forum
Kontakt
SzukajOnline
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 151
Najnowszy Użytkownik: Kajetus
Witam na stronie "Dzieje Krzeska Królowa Niwa".
Image and video hosting by TinyPic Moje hobby: Dzieje Krzeska Królowa Niwa,obyczaje ludowe,historia szkół do których uczęszczałem,fotografia, stare zdjęcia, fotofora, antyki, motoryzacja-stare samochody, drzewo genealogiczne, zwiedzanie nowych nieznanych (ciekawych) miejsc, poznawanie kultur... Strona poświęcona jest Dziejom Krzeska Królowa Niwa- okolic i regionu, historii rodów po mieczu i kądzieli. Praca nad stroną trwa. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Moja poczta: ajan@tlen.pl. "Każdy z nas śmiertelników podąża drogą życia. To w jaki sposób przez tą drogę przejdziemy, jak skorzystamy z danych nam darów, zależy od nas, od naszego postępowania, uczynków. Zastrzeżenie prawne.Prawa autorskie oraz inne prawa własności intelektualnej do wszystkich treści, fotografii zamieszczonych i zawartych na niniejszej stronie internetowej stanowi zbiór Jana Aleksandrowicza i mogą być wykorzystywane wyłącznie za jego zgodą.Kopiowanie udostępnianych w tym miejscu treści możliwe jest jedynie do użytku osobistego.Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
 
Wesela dawniej.
Wesela dawniej (w 1991 roku 24 lat temu)
Oceniamy orkiestrę, modę, fryzury, tańce, dekorację sali...

Dodał:  ajan dnia luty 12 2015 01:47:59         0 Komentarzy · 509 Czytań · Drukuj
 
 
Na chłopską nutę.
Zespół Pieśni i Tańca "Niwa" z Krzeska Królowa Niwa gościł podczas sesji " Na chłopską nutę" zorganizowanej przez Wschodnie Projekty Fotograficzne.

Dodał:  ajan dnia luty 09 2015 10:05:47         0 Komentarzy · 461 Czytań · Drukuj
 
 
„To babcia jest, a to jest dziadek, ten ładny pan, babciu, to kto to ?”
Stare fotografie.
Ile ich było nie pamiętam,
zbyt szybko przeleciały obok,
zostały tylko te jak święta,
co są związane tylko z tobą.

Myślisz więc sobie, czy potrafię
zachować w sercu no i w głowie,
to daj mi swoją fotografię,
oprawię w ramki i postawię.

Nawet po latach, kiedy zblednie
i czas poprawi twarzy owal,
dla mnie zachowa swoją wartość,
odkryję ciebie znów od nowa.

www.kobieta.pl

Image and video hosting by TinyPic
Dodał:  ajan dnia grudzień 10 2014 03:51:04         0 Komentarzy · 471 Czytań · Drukuj
 
 
Karty pocztowe z okresu młodosci dziadka;
CARTE POSTALE 1913 rok.

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic
Dodał:  ajan dnia styczeń 13 2014 09:03:44         Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 586 Czytań · Drukuj
 
 
Jakie chowanie młodzieży, takie będą narody.
LinkJakie chowanie młodzieży, takie będą narody, taki podpis na rewersie zdjęcia i data 9/VI 18 rok.

Image and video hosting by TinyPic

Męskie seminarium Nauczycielskie w Siedlcach.W lewym kółeczku Franciszek Wysokiński z Grochówki (nauczyciel w Krzesku 1925-1937) i w prawym kółeczku Stanisław Danielak z Krzeska Królowa Niwa nauczyciel w Krzesku (1945 - 1947)

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej (14.10.2013) zorganizowaliśmy(MyHeritage blog) konkurs na najstarsze zdjęcia klasowe i ogólnie szkolne! Otrzymaliśmy wspaniałe zdjęcia klasowe, szkolne z okresu szkoły podstawowej, liceum i innych szkół! Wszystkie nadesłane zdjęcia są piękne i są niesamowitą pamiątką z dawnych lat! Wszystkim bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie! Najstarsze i zarazem zwycięskie zdjęcie zostało wykonane w 1918 roku i nadesłane przez Pana Jana Aleksandrowicza. Nadesłane zdjęcie przedstawia Męskie Seminarium Nauczycielskie w Siedlcach dnia 9.06.1918 roku! Panu Janowi serdecznie gratulujemy i zapraszamy Państwa do kolejnych konkursów już wkrótce!

kliknij: Konkurs: Zdjęcia szkolne (WYNIKI)

Dodał:  ajan dnia listopad 09 2013 00:47:51         Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 598 Czytań · Drukuj
 
 
Stare fotografie z Krzeska i okolic.
Obraz jest wart tysiąca słów. Nie pozwól zniknąć tym wspomnieniom.
Fotografie to kruche obiekty, które szybko mogą ulec zniszczeniu lub mogą się zagubić. Nie ma sposobu na zatrzymanie procesu starzenia się zdjęć, a kolorowe fotografie blakną szybciej niż te czarno-białe. Ponadto zdjęcia narażone są na stałe ryzyko zniszczenia przez pożar, powódź, dzieci, zwierzęta i inne przyczyny; w rzeczywistości 70% ludzi straciło swoje fotografie rodzinne z takich powodów. Jeśli nie zachowasz swoich zdjęć teraz, dzisiejsze pokolenie iPadów straci te rodzinne wspomnienia.


Image and video hosting by TinyPic


Dodał:  ajan dnia kwiecień 24 2012 12:35:32         Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 1215 Czytań · Drukuj
 
 
Msza afrykańska w Krzesku...
W niedzielę 31 lipca 2011 roku gościł w kościele w Krzesku na mszach Świętych O. Wojciech Kobyliński CMF, ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Jest to wnuczek Jadwigi Starzyńskiej i Jana Drelowca z Krzeska.Pracuje na misjach w Afryce w mieście Soubre na Wybrzeżu Kości Słoniowej.O.Wojciech Kobyliński głosił słowo Boże i opowiadał o misjach w Afryce.
Misjonarz podzieli się najnowszymi wieściami z targanego konfliktami Wybrzeża Kości Słoniowej, przed kościołem była także okazja do zasilenia szczupłego budżetu misji w Afryce (ofiary do puszek będą przeznaczone na budowę dwóch nowych kościołów w Soubré i Bouaflé).

skanuj0001da.jpg - fotka hostowana na jpghost.plskanuj0002pj.jpg - fotka hostowana na jpghost.pl

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Dodał:  ajan dnia lipiec 19 2011 14:08:39         0 Komentarzy · 1457 Czytań · Drukuj
 
 
Krzesk Królowa Niwa i okolice- filmy.
Jest to fragment filmu weselnego z roku 1989 , gdzie pokazany jest Krzesk, jego mieszkańcy oraz goście na weselu.Niektórych już nie ma między nami. Może kogoś rozpoznajemy.


Oczepiny to chyba najważniejszy element każdego wesela. Same oczepiny to tradycja wywodząca się z dawnego obrzędu znanego i rozpowszechnionego wśród większości ludów słowiańskich (inaczej ten obrzęd nazywano przedbabinami, czepieniem, czepinami). Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka. Zasadniczą częścią oczepin jest symboliczne przejście Panny Młodej ze stanu wolnego w zamężny. Towarzyszą temu różne śpiewy okolicznościowe, zabawy i przyśpiewki. Znakiem „utraty niewinności” Młodej i przejścia w stan zamężny jest zdjęcie jej wianka z głowy (welonu). Obrzęd zazwyczaj wykonuje się o godzinie 12 w nocy lub następnego dnia po ślubie. Przebieg oczepin różni się w zależności od regionu kraju i tradycji panujących w danych miejscowościach. Zwyczaj jest bardziej powszechny w regionach wiejskich, niektóre wesela w dużych miastach są go pozbawione.
Film z Archiwum Telewizji Lokalnej Opoczno.Oceniając miejsce, ubiory, tańce to lata 60.I część filmu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o Siedlcach. wyemitowany przez KINO POLSKA .Życie codzienne mieszkańców przeplatane jest sprawą o szafę w Sądzie siedleckim w roku 1967.II część filmu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o Siedlcach.Życie codzienne mieszkańców przeplatane jest sprawą o szafę w Sądzie siedleckim.Polonez Ogińskiego,big-beat,komisja socjalna, Dom małych dzieci, Zakłady "Caro", Zakłady jajczarsko- drobiarskie w roku 1967.Film pokazuje Siedlce i szkoły siedleckie w okresie przemian ustrojowych w roku 1989.
Ulica Świerczewskiego, Dom Partii.Siedlecka "samochodówka" i "gastronomik " w okresie przemian ustrojowych w 1989 roku.Warsztaty szkolne " samochodówki" z Kazimierzowskiej oraz "gary" z Konarskiego.Film znaleziony na internecie " Stare Siedlce" w roku 1965.Ulica Grabianowska, Żwirowa, Składowa,Kilińskiego, Świerczewskiego, Pułaskiego, Katedra, kładka nad torami, dworzec kolejowy, Szkoła podstawowa nr5, dworzec PKS, rynek koło PKS-u,Brzeska CPN, dorożki,koścół garnizonowy, warsztaty gastronomiczne...Jest to film genealogiczny rodziny Chodzińskich z Kożuszek, Kowanków z Kwiatkowic w powiązaniu z rodziną Starzyńskich z Krzeska.Współtwórca Bożena Kowanek zd. Chodzińska z Łodzi.Proszę o komentarze, i czy pokazywać dalsze filmy...

Samochód Replika Rolls- Royce model Silver Ghost z roku 1907 został zbudowany w Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Siedlcach, ul. Kazimierzowska 27 w 1995 roku. Wykonany przez nauczycieli i uczniów w zawodach, mechanik samochodowy, blacharz samochodowy, elektromechanik, ślusarz, tokarz na zajęciach praktycznych. W okresie przemian ustrojowych było mało pracy w tych zawodach i należało na czymś młodzież szkolić. Pomysłodawcą był kierownik Warsztatów Jan Aleksandrowicz.

Dodał:  ajan dnia maj 19 2011 11:34:56         0 Komentarzy · 1629 Czytań · Drukuj
 
 
Dzieje siedleckiej "samochodówki" .
Pierwsze klasy związane z motoryzacją w Siedlcach (mechanik traktorzysta,mechanik rolny, mechanik samochodowo-ciągnikowy, mechanik samochodowy) zaczęły się pojawiać w siedleckim "elektryku" przy ulicy Konarskiego 9 w latach 1954-1965.Opisuje to Bogdan Ziontek w swojej książce " W cieniu Staszica-100 lat najstarszej szkoły zawodowej w Siedlcach". Autor w sposób precyzyjny przedstawia strukturę organizacyjną szkoły, kadrę nauczycielską, jak i wykaz imienny uczniów z podziałem na odpowiednie kierunki kształcenia.

1 września 1966 r. powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 3 "samochodówkę", ul Browarna 8 i powstały kierunki mechaniczne: ślusarz narzędziowy i mechanik samochodowo-ciągnikowy i mechanik samochodowy. Już wtedy po Siedlcach jeździło trochę samochodów i furmanek i dorożek konnych (http://www.youtube.com/watch?v=X00UuPKNUWg) , były punkty wulkanizacji opon na ulicy Pułaskiego, CPN przy Brzeskiej.Na wsi pracowały na polu URSUS C45 LANZ BULDOG .Pierwszym dyrektorem "samochodówki" był mgr inż. Julian Chrząstowski-inżynier samochodowy w latach 1966-1972. Później mgr Zygmunt Stopczyński- historyk w latach 1972-1988, mgr Stanisław Glica- matematyk 1988-1993, mgr Tadeusz Jakubowski- chemik 1993-1998, od roku 1998 do dzisiaj ( mamy rok 2010)jest mgr Jan Stankiewicz- matematyk.
Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic

Uczniowie przed budynkiem "Samochodówki" ul. Browrna 8 w 1967 roku
dalszy ciąg Dzieje "samochodówki"
Dodał:  ajan dnia wrzesień 25 2010 01:35:26         Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 929 Czytań · Drukuj
 
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

JOANNA

Szanowny Panie.Jestem wnuczką Władysława i Jadwigi Starzyńskich,córką Ligii Soćko z domu Starzyńskiej.Pragnę sprostować, że moja mama miała na imię Ligia anie Lidia jak Pan napisał w swoim opracowaniu

ajan

To prawdziwa uczta dla oczu, zobaczyć takie perełki, nie wspominając o walorze sentymentalnym. Baaaardzo Ci za to dziękuję, że jesteś otwarty, że potrafisz się dzielić, że dostarczasz ludziom pozytyw

ajan

Wywodzę się z rodu, którego gniazdem, przynajmniej od 200 lat jest Krzesk. Mój dziad urodził się w Krzesku. Pracuję nad genealogią Pawlaków krzeskich. Może więc przyszedł czas i na Krzesk? Krzysztof

ajan

Witaj Janku ! Tu Ela Ginalska z domu - obecnie Niestryjewska . Mieszkam w Gdańsku - dzisiaj weszłam na stronę Krzeska i jestem zadowolona ,że coś takiego istnieje . Super moje gratulacje.

Piotrek

Witam Panie Janie. Od dłuższego czasu przeglądam Pana stronę.Najbardziej interesuje mnie historia pałacu w Krzesku, dlatego prosiłbym o większą ilość archiwalnych zdjęć. Wiem też że zdjęcia takie posi

niullak

Witam! Poznawanie historii przodków to wciągające zajęcie. I bardzo pouczające. Dlatego z chęcią dowiemy się więcej o naszej rodzinie z Kośmidrów smiley

johns37

Witam Pana Panie Janie!! Napewno Pan mnie nie pamieta i nie kojarzy z nikim. Ja Pana znam jako nauczyciela samochodówki, odo której w latach 70 uczęszczałem oraz widuję czesto Pana na spotkaniach Kl699,339 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie