Nawigacja
Strona Główna
Artykuły- Dzieje Krzeska i Podlasia .
Galeria fotografii
Linki które polecam.
Forum
Kontakt
SzukajOnline
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 151
Najnowszy Użytkownik: Kajetus
Witam na stronie "Dzieje Krzeska Królowa Niwa".
Image and video hosting by TinyPic Moje hobby: Dzieje Krzeska Królowa Niwa,obyczaje ludowe,historia szkół do których uczęszczałem,fotografia, stare zdjęcia, fotofora, antyki, motoryzacja-stare samochody, drzewo genealogiczne, zwiedzanie nowych nieznanych (ciekawych) miejsc, poznawanie kultur... Strona poświęcona jest Dziejom Krzeska Królowa Niwa- okolic i regionu, historii rodów po mieczu i kądzieli. Praca nad stroną trwa. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Moja poczta: ajan@tlen.pl. "Każdy z nas śmiertelników podąża drogą życia. To w jaki sposób przez tą drogę przejdziemy, jak skorzystamy z danych nam darów, zależy od nas, od naszego postępowania, uczynków. Zastrzeżenie prawne.Prawa autorskie oraz inne prawa własności intelektualnej do wszystkich treści, fotografii zamieszczonych i zawartych na niniejszej stronie internetowej stanowi zbiór Jana Aleksandrowicza i mogą być wykorzystywane wyłącznie za jego zgodą.Kopiowanie udostępnianych w tym miejscu treści możliwe jest jedynie do użytku osobistego.Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
 
Brama Helenowska i brama Siedlecka "dzwonnica".
Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic
Foto brama Helenowska i po przebudowie.
Brama Helenowska (tak ją nazywano), przez którą był wjazd do koszar od strony Mołodeczna (ok. 1 km). Miasto Mołodeczno w obwodzie Mińskim- Białoruś, 250 km od granicy Polski. Łuk triumfalny, wzniesiono w 1929 roku, wyznaczał paradny wjazd na terytorium garnizonu od dworca w Mołodecznie. Został ozdobiony licznymi płaskorzeźbami i posągami rycerzy i lwów. W zwieńczeniu łuku znajdowała się mała kapliczka, gdzie kapelan pułku błogosławił żołnierzy podczas uroczystości wojskowych. W łuku były trzy bramy, jedna dla pojazdów i dwie dla pieszych. Środkowy wjazd był zbyt wąski, ażeby minęły się w nim dwa samochody. W związku z tym, na początku 1960 roku ze względu na wzmożony ruch w Mołodecznie władze miasta postanowiły zniszczyć łuk.
Po bokach bramy znajdowały się kolumnady, które uniemożliwiały objazd bramy, co po II wojnie światowej przesądziło o jej losie. Po obu stronach stały posągi lwów od których w kierunku bramy prowadziły kute, zwisające łańcuchy na ozdobnych słupkach , a za nimi znajdował się szpaler świerków. Pod szczytem bramy była kaplica, w której w niedziele i święta kapelan Michał Zawadzki odprawiał mszę świętą.
W czasie mszy brama była nieprzejezdna, ponieważ na całej jej szerokości stały krzesła i ławki dla wiernych – żołnierzy. Zburzonej bramy w Mołodecznie już nie ma, ale pamięć o niej pozostała, a zlokalizowany w tamtym miejscu przystanek autobusowy mieszkańcy nazywają „Brama”.
http://kresy24.pl

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic

Foto 1. Szkic bramy, 2. negatyw szklany B. Nowakowskiego 3. młodzież z Krzeska na tle bramy 1936 r.

Brama Siedlecka.
W latach 1773-1776 z fundacji księcia Michała Fryderyka Czartoryskiego powstała w Siedlcach brama miejska według projektu Szymona Bogumiła Zuga, będąca równocześnie dzwonnicą kościoła parafialnego. Brama została rozebrana przez żołnierzy niemieckich w dniach 10-13 maja 1941 r. gdyż utrudniała przejście i przejazd wojsk na wschód. Przejazd przez bramę należał do „Traktu brzeskiego”. Pomimo tego, że budowla ta została rozebrana , pozostały po niej do dzisiaj jedynie dwa elementy bramy w której były pomieszczenia i schody na górę dzwonnicy. Brama cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem.
Czy brama na styku Piłsudskiego i Starowiejskiej w Siedlcach zostanie odbudowana?
W lutym 2017 roku zawiązano społeczny, apolityczny komitet odbudowy zabytkowej bramy. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prezydent Wojciech Kudelski, minister Krzysztof Tchórzewski i senator Waldemar Kraska. W komitecie znaleźli się architekci, księgowi, samorządowcy, dziennikarze. Do zarządu został zaproszony proboszcz parafii Świętego Stanisława ks. Adam Patejuk, bo to na gruncie należącym do jego parafii stałaby brama.
Są trzy projekty odbudowy obiektu. Pierwszy to wierna kopia oryginalnej bramy, ale wówczas szerokość między filarami wynosiłaby 3,70 m, a to wymusiłoby ruch jednokierunkowy dla samochodów jadących ulicą. Drugi projekt zakłada poszerzenie światła bramy do szerokości 5 metrów. To pozwoliłoby na ruch wahadłowy. Trzecia koncepcja natomiast zakłada drogę o obecnej szerokości 7 m, zaś nadbudowana brama tylko stylem przypominałaby przedwojenny obiekt.
Jeśli Niemcy potrafili bramę rozebrać, to my powinniśmy potrafić ją odbudować, bez spierania się o szczegóły. Brama powinna przypominać oryginalną, sprzed wojny . Parafia zleciła wykonanie ekspertyzy mikologicznej na pozostałościach bramy. Wyniki są dobre, że nie trzeba rozbierać murów. Można je tylko odgrzybić i położyć tynki. W takiej sytuacji ratuje się wszystko, co jest oryginalne. Odbudowuje tylko te części, których nie ma – powiedział proboszcz parafii św. Stanisława..
Koszt potrzebny to ok. 3 mln zł na odbudowę bramy.
7.06.2017r.

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic

foto 1. Spotkanie z okazji odbudowy, foto 2. Moja wizja odbudowy "dzwonnicy", urwane kolumny na pamiątkę wyburzenia.
Dodał:  ajan dnia czerwiec 07 2017 05:17:10         0 Komentarzy · 209 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

JOANNA

Szanowny Panie.Jestem wnuczką Władysława i Jadwigi Starzyńskich,córką Ligii Soćko z domu Starzyńskiej.Pragnę sprostować, że moja mama miała na imię Ligia anie Lidia jak Pan napisał w swoim opracowaniu

ajan

To prawdziwa uczta dla oczu, zobaczyć takie perełki, nie wspominając o walorze sentymentalnym. Baaaardzo Ci za to dziękuję, że jesteś otwarty, że potrafisz się dzielić, że dostarczasz ludziom pozytyw

ajan

Wywodzę się z rodu, którego gniazdem, przynajmniej od 200 lat jest Krzesk. Mój dziad urodził się w Krzesku. Pracuję nad genealogią Pawlaków krzeskich. Może więc przyszedł czas i na Krzesk? Krzysztof

ajan

Witaj Janku ! Tu Ela Ginalska z domu - obecnie Niestryjewska . Mieszkam w Gdańsku - dzisiaj weszłam na stronę Krzeska i jestem zadowolona ,że coś takiego istnieje . Super moje gratulacje.

Piotrek

Witam Panie Janie. Od dłuższego czasu przeglądam Pana stronę.Najbardziej interesuje mnie historia pałacu w Krzesku, dlatego prosiłbym o większą ilość archiwalnych zdjęć. Wiem też że zdjęcia takie posi

niullak

Witam! Poznawanie historii przodków to wciągające zajęcie. I bardzo pouczające. Dlatego z chęcią dowiemy się więcej o naszej rodzinie z Kośmidrów smiley

johns37

Witam Pana Panie Janie!! Napewno Pan mnie nie pamieta i nie kojarzy z nikim. Ja Pana znam jako nauczyciela samochodówki, odo której w latach 70 uczęszczałem oraz widuję czesto Pana na spotkaniach Kl699,331 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie